Maddenin Katı Hali

Maddenin Katı Hali

Genel olarak katı halde bulunan cisimler dış etkilere karşı dayanıklıdırlar. Biçimlerini değiştirmek ya da parçalamak için, bunlara dışarıdan belli bir kuvvet uygulamak gerekir. Cismin bu dış kuvvete karşı gösterdiği direnç onun sağlamlığını belirtir. Her cisim için ayrı olan ve bu sağlamlığı veren katsayılar vardır. Bu katsayılar cismin, çekmeye, basmaya, eğmeye, vurmaya karşı dayanma derecelerini bildirirler. Çok kullanılan cisimler için deneyler yapılarak bu katsayıların cetvelleri hazırlanmıştır. Çapı belli olan bir demir çubuğun kopmadan kaç kilogramlık bir ağırlık taşıyabileceği ya da betonun ne kadar basma kuvvetini karşılayabileceği bu katsayılar yardımıyla önceden hesaplanabilir.

Katı cisimlerin hepsi belli bir kuvvete kadar esnekliklerini kaybetmezler. Yani onlara uygulanan kuvvet esneklik sınırlarını aşmıyorsa, kuvvet üstlerinden kalkınca eski biçimlerini alırlar. Esneklik sınırı çok yüksek olan bu katı cisimlere, esnek cisimler denir. Lastik, kauçuk, çelik gibi maddelerden yapılmış cisimler esnek cisimlerdir. Bu cisimlere de kendi esneklik sınırlarını aşan kuvvetler uygulanırsa, kuvvet kaldırıldıktan sonra da cisim eski biçimine dönemez. Uygulanan kuvvet çok büyükse, cismin kopma sınırı da aşılmış olur ve cisim parçalanır.

Her katı cisim ısıtılarak sıvı, daha çok ısıtılarak gaz haline geçirilebilir. Bu işlem için gerekli ısı miktarı her cisim için ayrıdır. Bu işlemin tersi de doğrudur. Gaz halindeki cisim soğutularak sıvı, daha da çok soğutularak katı hale geçirilebilir. Bu olaya katılaşma ya da donma adı verilir.

Katılaşma olayından yararlanılarak döküm yapılır. Kullanılacak madde ısıtılarak sıvı hale geçirilir, istenilen biçimdeki kalıbın içine akıtılır ve soğutularak katılaştırılır. Kalıp çıkarılınca madde istenilen biçime girmiş olur.

MADDENİN HALLERİ İÇİN TIKLAYINIZ…

MADDENİN SIVI HALİ İÇİN TIKLAYINIZ… 

MADDENİN GAZ HALİ İÇİN TIKLAYINIZ…

Maddenin Katı Hali

Maddenin Katı Hali

Tagged under: , ,

6 Comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Back to top