Walt Disney

Walt Disney

(1901-1966)

Walt Disney, canlı resim (miki filimleri) yapımcısı olarak tanınmış Amerikalı bir ressam ve filim rejisörüdür. Chicago’da doğdu. Kansas City’de ve Chicago Güzel Sanatlar Akademisi’nde öğrenim gördü. I. Dünya Savaşı’nda görevli olarak Fransa’da bulundu. 1922’ye kadar Kansas City’de filim reklâmları yapan bir ressam olarak çalıştı. 1923’te Hollywood’a gitti, canlı resimlerle filim yapmaya başladı. Bu sıralarda hazırladığı Tavşan Kardeş (Oswald the Rabbit) dizisiyle ilgi çekti.

1928’de sesli filim çalışmalarına başladı. Willie Vapuru, Gülünç Senfoni adlı filim dizisiyle başarı kazandı. Asıl büyük ününü sağlayan Miki Fare (Mickey Mouse) dizisi oldu. Bundan sonra sayısız filmin rejisörlüğünü ve çiziciliğini yaptı. Sonraları yapımcılığa da başladı. Yeni biçimler denedi, Vakvak Kardeş (Donald Duck) gibi yeni tipler ortaya çıkardı.

Bütün dünyada ün yapmış çocuk masallarını da filim olarak hazırladı, «Pinokyo», «Bambi», 1938’de yaptığı «Pamuk Prenses’le Yedi Cüceler» bunların en tanınmış örnekleridir.

II. Dünya Savaşı’nda, hükümet tarafından askerleri eğitici filimler yapmakla görevlendirildi.

Savaştan sonra «Külkedisi» (Cinderalla), «Alice Harikalar Ülkesinde», «Robin Hood» kitaplarını canlı resim biçiminde perdeye aktardı. Birkaç kez Amerika Filim Sanatları ve Bilimleri Akademisi ödülünü kazandı.

Son yıllarda çalışma biçimini değiştirdi. Çizgilerin arasına canlı kişiler koymaya  başladı. Ayrıca «Yaşayan Çöl» gibi hayvanların yaşayışını izleyen filimler yaptı. Renkler ve biçimlerle müziği birleştiren «Fantasia» adlı filmi bütün dünyada yankılar uyandırdı.

WALT DİSNEY’İN EĞLENCELER ÜLKESİ: DİSNEYLAND

Walt Disney, 1955’te Kaliforniya’da büyük bir eğlence parkı açtı. Bu büyük eğlence merkezini çocuklar gibi büyükler de ilgi ve şaşkınlıkla saatlerce gezerler. Disneyland (Disney ülkesi) adındaki bu yer Amerika’nın ve bütün dünyanın eski özelliklerini gösteren yapılar ve araçlarla doludur. Buraya gelenler Uyuyan Güzel şatosunu görebilir, Mark Twain adındaki eski tip Amerikan gemisiyle Disneyland’ın içindeki nehirde geziler yapabilirler. Nehrin kıyılarında Kızılderili kayıklarına ve sallara rastlarlar. Bir köseye kurulmuş olan eski bir Amerikan kasabasını özel bir trenle dolaşabilirler. Tarihte kalmış özellikleri göz önüne seren bu yer geleceği de unutmamıştır. İlerde dünyada var olacağı tasarlanan özellikler Yarının Dünyası bölümünde canlandırılmıştır.

Disneyland
Disneyland