Reşat Nuri Güntekin

Reşat Nuri Güntekin (1889-1956)

İstanbul’da doğdu. Babası askeri doktordu. Annesi kültürlü bir kadındı. Babasının görevli olduğu çeşitli yerlerde öğrenim gördü. İlkokulu Çanakkale’de bitirdi. Babası İzmir’e atanınca orada Fransız okuluna girdi. Son sınıftan ayrılarak Edebiyat Fakültesine girdi. Bu arada tercüman olarak gazetelerde çalışmaya başladı.

Fakülteyi bitirdikten sonra Bursa ve İstanbul’da çeşitli okullarda öğretmen ve yönetici olarak görev aldı. Bir yandan da gazetelerde, dergilerde tiyatro eserleri, hikâyeler, tiyatro eleştirileri yazı-yordu. Bu sırada tiyatro olarak düşündüğü ”Çalıkuşu’nu roman olarak yazdı. Bu ona büyük ün kazandırdı. Okumaya devam et Reşat Nuri Güntekin

ROBİNSON CRUSOE ÖZETİ

ROBİNSON CRUSOE ÖZETİ

Robinson, York’ta iyi bir ailenin çocuğu olarak doğar. Ana-babası onun hukuk öğrenimi yapmasını isterler. Ama o gemiciliğe meraklıdır. Sonunda Londra’ya giden bir gemiye binerek kaçar. Bir ara İngiltere’yle Afrika kıyıları arasında ticaret yapar. Bu seferlerin birinde korsanlara tutsak olur. İki yıl sonra bir sandalla kaçmayı başarır. Yolda Brezilya’ya giden bir gemi Robinson’u kurtarır. Brezilya’da şeker kamışı tarlaları edinip durumunu düzelten Robinson, çevresindekilere Afrika’nın zenginliklerini anlatır. Çiftçiler bir gemiyle Afrika’dan mal getirmeye heveslenirler. Yola çıkan gemi açık denizde fırtınaya yakalanarak batar. Yalnız Robinson kurtulur ve ıssız bir adaya çıkar.

Buradan kurtulamayacağını düşünerek, kendine bir ev yapar. Hayvanları evcilleştirir. Batan geminin kalıntıları arasından da kendine gerekli olan birçok eşyayı adaya taşır. Böylece silahları da olur. Robinson bu duruma alışmış yaşarken adaya vahşiler çıkar.

Robinson onlarla çarpışır, vahşilerin elinden bir tutsağı kurtarır. Onunla arkadaş olur. Artık yalnız değildir. Bu olay bir cuma günü olduğu için yeni arkadaşına «Cuma» adını takar. Ona kendi dilini öğretir. Birlikte yaşamaya başlarlar. Robinson bu ıssız adada 28 yıl yaşadıktan sonra, adaya çıkan korsanlarla çarpışarak gemilerini ele geçirir. Cuma’yla beraber bu gemiyle denize açılırlar. Yolda bir İngiliz gemisiyle karşılaşarak İngiltere’ye dönerler.

Don Kişot Özeti

 

ROBİNSON CRUSOE
ROBİNSON CRUSOE