Tencere Yuvarlanmış Kapağını Bulmuş

Tencere Yuvarlanmış Kapağını Bulmuş

Tencere Yuvarlanmış Kapağını Bulmuş atasözünün açıklaması, Tencere Yuvarlanmış Kapağını Bulmuş kompozisyon, Tencere Yuvarlanmış Kapağını Bulmuş anlamı, Tencere Yuvarlanmış Kapağını Bulmuş ile ilgili kompozisyon, Tencere Yuvarlanmış Kapağını Bulmuş ne demek, Tencere Yuvarlanmış Kapağını Bulmuş hikâyesi, Tencere Yuvarlanmış Kapağını Bulmuş karikatürü, Tencere Yuvarlanmış Kapağını Bulmuş nedir, Tencere Yuvarlanmış Kapağını Bulmuş örneği.

Tencere Yuvarlanmış Kapağını Bulmuş Atasözü

Bu atasözümüz birliktelik, uyumluluk anlamında bize fikir vermektedir. Uyumlu kişiler için genelde söylenir. Tamamlayıcılık içerir. Örneğin tanıdığınız evli bir çift var. Çok uyumlular. Bu çift için tencere yuvarlanmış kapağını yuvarlanmış atasözümüzü kullanabiliriz. Zaman zamanda bu atasözünün alay ifade eder şekilde kullanıldığına da şahit oluyoruz. Kinayede içerebiliyor. Şunlara bakın bir hele tencere yuvarlanmışta kapağını bulmuş vb.

Tencere yuvarlanmış kapağını bulmuş atasözünün hikayesi ise Bağdatlı Şenn ile Tabaka adlı kızın evlilik hikayesine dayanır. Şenn çalışkan, zeki bir gençti. Tabaka da aynı şekilde genç ve zekiydi. Evlendiklerinde halk vâfeka şenn tabaka?, yani kap kapağına uygun düştü? dediler. Dilimize ise Tencere yuvarlanmış kapağını bulmuş olarak çevrilmiştir.

One thought on “Tencere Yuvarlanmış Kapağını Bulmuş”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir