Otto von BİSMARCK

BİSMARCK, Otto von

(1815-1898)

Otto von Bismarck, Alman birliğini kuran Prusyalı bir prenstir. Soylu bir ailedendi. Magdeburg da doğdu. Göttingen Üniversitesinde hukuk öğrenimi yaptı. 1843 de Prusya meclisine üye seçildi ve 1851’de bakan oldu. Aşırı merkeziyetçiydi.

1863’te Danimarka Kralı’nın ölümüyle ortaya çıkan veraset davalarından yararlanarak Avusturya’yı Danimarka’ya karşı savaşa kışkırttı. Otto von Bismarck, Avusturya’nın bu savaştan yenik çıkmasından yararlandı, Avusturya Prusya ortak yönetimini kurmayı başardı ve kont sanını (unvanını) aldı. 1866’da da Sadova savaşında; Avusturya’yı yenerek öteki Alman krallıkları ve dükalıklanyla Kuzey Almanya Konfederasyonunu kurdu. 1871’de Alman İmparatorluğunun yeniden kurulduğunu ilân etti. Prens sanını kazanarak; imparatorluğun başbakanlığına getirildi.

1888’de imparator II. Wilhelm, Bismarck’ın gücünden kuşkulanmıştı. Bazı kanunların çıkarılışında ve Berlin’de toplanan İşçi Konferansı sırasında aralarındaki anlaşmazlık büyüdü. 1890’da, Bismarck güç denemek için istifa edince, imparator istifasını hemen kabul etti ve Bismarck‘ı politikadan uzaklaştırdı.

Otto von BİSMARCK Sözleri

  1.  Sabrınızı hiçbir zaman kaybetmeyin, çünkü kapıyı açabilmek için son anahtardır.
  2. Kral hükmeder, yönetmez.
  3. En zayıf olduğunuz an bütün herkes tarafından desteklenir gibi göründüğünüz andır. Aslında hiç kimse desteklememektedir sizi; size verilen evet sadece bir bekleyişi dile getirmektedir, ve o evetin ardında daima fırtınalı bir gün yatar.
  4. Savaş bilimi pek az kişi tarafından bilinen gizemli bir sırdır.
  5. Sizin Afrika haritanız gerçekten çok güzel. Fakat benim afrika haritam biraz farklı. Burası Rusya, ve burası.. Burası Fransa, ve biz tam ortadayız – işte benim afrika haritam.

 

 

Otto von Bismarck
Otto von Bismarck

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir