OHM Kanunu, OHM Kanunu Konu Anlatımı

OHM KANUNU

Bir devredeki 3 elektrik büyüklüğü arasındaki bağıntıya Ohm Kanunu denir. Birinci büyüklük devreyi besleyen elektrik kaynağının gerilimidir, (V) harfiyle gösterilir. İkinci büyüklük devredeki elektrik alıcısının direncidir, (R) harfiyle gösterilir. Üçüncü büyüklük devredeki iletkenlerden geçen akımın şiddetidir, (I) harfiyle gösterilir. Ohm kanununun formülü V = R. I biçimindedir. Bundan kapalı bir devreden geçen akımla, devrenin direncinizi çarpımının, uygulanan gerilime eşit olduğu anlaşılır.

İki nokta arasındaki gerilimin birimi volttur; voltametreyle ölçülür.

Bir iletkenin direncinin birimi ohmdur; ohmmetreyle ölçülür. Elektrik akımı birimi amperdir. Bu terim elektrik alanında birçok buluşları olan Fransız bilgini Amper ‘in adından alınmıştır. Elektrik akımını ölçmek için ampermetre kullanılır.

Bir elektrik alıcısından geçen akımla, o alıcının uçlarına uygulanan gerilimin çarpımı, alıcının çektiği gücü verir. Elektrik gücü birimi wattır. Bir alıcının ya da bir üretecin gücü watmetreyle ölçülür.

Termistör

Termistör sıcaklığa bağlı olarak direnci değişen bir devre elemanıdır. Isıya duyarlı diğer elektronik malzemelere göre hızlı, ucuz ve hassas olduklarından algılayıcı(sensor) olarak endüstriyel elektronikte kullanılır. İki tip termistör üretilir:

NTC: Bu termistörlerde direnç değeri sıcaklık ile ters orantılı olarak değişir. Sıcaklığın artmasıyla direnç azalır, azalması ile de direnç artar.

PTC: Bu termistörlerde direnç, sıcaklık ile doğru orantılıdır.

Değeri Işığa Bağlı Dirençler

Üzerine düşen ışığın şiddetine bağlı olarak iç direnci değişen ya da uçlarında bir gerilim oluşan elemanlara foto eleman denir.

Foto direnç, üzerine düşen ışığa göre direnç değeri artıp azalan bir direnç türüdür. Üzerine ışık düşmediği zaman direnci çok yüksektir. Işık düştüğünde ise direnci azalır. Foto dirençler genellikle alarm devrelerinde ve sokak lambalarının güneş ışığına bağlı olarak otomatik olarak yanıp sönmesinde kullanılır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir