Johann Sebastian BACH

Johann Sebastian BACH

(1685-1750)

Ünlü Alman bestecisi. Müzik tarihinde önemli yeri olan bir ailenin içinde yetişti. Bu aile, Avrupa’da derin yaralar açan ve halkı yoksul bırakan Otuz Yıl Savaşları’na rağmen müzik çalışmasını, ününü sürdürebilmişti.

Bach‘lar Avrupa’nın en iyi icracılarından sayılırlardı. Hatta bir zamanlar yaşadıkları bir kasabada, oradan ayrılmış oldukları halde, müzikçilere «Bach‘lar» deniliyordu. Böylesine bir ailenin ve sağlam bir müzik geleneğinin içinde yetişti. 19 yaşında bir kilisede org çalarak ve beste yaparak çalışmaya başladı. Yazdığı eserlerde koroların yadırganması tartışmalar yarattı. Bunlara rağmen kısa zamanda yükseldi; sarayda orgculuk, orkestra şefliği, üniversitede müzik öğretmenliği yaptı, 2 defa evlenen Bach‘ın 20 çocuğu oldu. Bu kalabalık aile, zaten kral ve prenslerin taht kavgaları yüzünden patlak veren savaşların çalkantısı  içinde epey sıkıntı çekti. Çocuklardan dokuzu küçük yaşta öldü. Bach‘ın gözleri kör oldu.

Bach çağında büyük bir orgcu ve klavsenci olarak tanınıyordu, ama bestelerinin modası geçmiş bulunuyordu; sadece müzik çalışma ve öğretme işinde kullanılacak parçalar diye ele alınıyordu. Aşağı yukarı ölümünden 100 yıl sonra tekrar ilgi çekmeye, eserleri ısrarla çalınan bir besteci olmaya başladı. Bach’ın eserleri 1851 – 1900 arasında Johan Sebastian Bach Werke adıyla 59 cilt halinde yayınlanmıştır. Leipzig’de ve Eisenach’ta heykelleri vardır.

Johann Christian Bach

Johann Christian Bach

Tagged under: , , , ,

6 Comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Back to top