Eşek, Eşek Hakkında Bilgi

Omurgalı hayvanların, memeliler sınıfının, toynaklılar takımının atlar familyasının eşek türüdür.

Attan daha küçük, uzun kulaklı bir hayvandır. Bugünkü evcil eşeklerin ataları Habeşistan ve Kuzey Afrika’da yaşayan yaban eşekleridir. Yaban eşekleri çok hızlı koşan, yerden omza kadar yükseklikleri 120 cm. kadar olan hayvanlardır. 7 000 yıl önce Mısır’da evcil eşeklerin bulunduğu biliniyor. Eskiden Anadolu’da da sürüler halinde yaban eşeklerinin yaşadığı anlaşılmıştır. Anadolu’da, atın daha evcilleştirilmediği eski çağlarda, bütün işleri evcilleştirilmiş eşekler görürdü. Tarımda, binekte, yük taşımada ve savaşta eşekler kullanılırdı.

Bugün dünyanın her yanında evcil eşekler bulunmaktadır. Ama Afrika, Güney Avrupa ve Güney; Asya’da sayıları daha çoktur. Bunlar da çeşit çeşittir. Kıbrıs’ın beyaz,  iri eşekleri güzellikleriyle tanınmıştır. Midilli eşekleri küçük yapılıdır. Binek hayvanı olarak kullanılanlar. Hafif ve hızlı hayvanlardır. Ağır ve kuvvetliler yük taşımakta, araba çekmekte kullanılırlar.

Eşek çok dayanıklı, iş gören, buna karşılık iyi besin aramayan, yoksul köylünün en büyük yardımcısı olan bir hayvandır. Kötü davranılırsa inatçı ve huysuz olur. Dişi eşekler bol süt verir, Bir zamanlar kuzey Afrika’da sütünden yararlanmak için de eşek beslenmiştir.

Eşeğin yavrusuna sıpa denir. Bir erkek eşek bir kısrakla (dişi at) çiftleşirse katır doğar.

Tagged under: , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Back to top