Dünyadaki Başlıca Büyük Denizler Ve Okyanuslar

Dünyadaki Başlıca Büyük  Okyanuslar

Yeryüzünde 3 büyük okyanus vardır.

1)         Büyük Okyanus: Asya, Amerika ve Antarktika arasında yer alır. En derin yeri Mariana adaları yakınındaki Mariana çukurudur. Buradaki derinlik11 000 metrekadardır. Başka önemli derinlikler, Japonya yakınlarında, Aleutian adalarının kıyılarında ve Güney Amerika’nın batısında ölçülmüştür. Batı dillerinde Büyük Okyanus’a Pasifik denir. Pasifik, sakin, uysal anlamına gelir. Bu ad Magellan tarafından verilmiştir. 

2)         Atlas Okyanusu: Avrupa ve Afrika ile Amerika’yı birbirinden ayırır. Üzerinde bulunan en önemli adalar Britanya, İrlanda, İzlanda adaları ile Asor, Kanarya, Yeşilburun, Büyük ve Küçük Antiller, Bahama ada topluluklarıdır. Yüzölçümü 106 200 000 km2, en derin yeri7 640 m’dir (Romanche çukuru).

3)         Hint Okyanusu: Afrika, Asya ve Avustralya’yı birbirinden ayırır. Yüzölçümü 75 000 000 km2’dir. En derin yeri7 000 m’yi aşar. Üzerinde bulunan başlıca adalar Seylan, Lakkadiv, Andaman, Nikobar, Maldiv, Chages, Madagaskar, Maskaren, Seychelles (Seyşeller) dir.

Dünyadaki Başlıca Büyük Denizler

Akdeniz, Avrupa, Asya ve Afrika arasındadır. Cebelitarık boğazıyla Atlas okyanusu ve 1869’da açılan Süveyş kanalıyla da Kızıl-deniz ile birleşir. Yüzölçümü 2 966 000 km2, en derin yeri4000 m’yi geçer.

Karadeniz, Avrupa ile Asya anakaraları arasında, Anadolu yarımadasının kuzeyindedir. Yüzölçümü 424 000 km2, en derin yeri2 244 m’dir. İstanbul boğazıyla Marmara denizine bağlıdır. Marmara denizi de Çanakkale boğazıyla Akdeniz’e açılır.

Kızıldeniz, Afrika ile Asya anakaraları arasında uzun bir denizdir. Süveyş kanalıyla Akdeniz’e, Hürmüz boğazı ile Umman denizine açılır. Uzunluğu2 200 km’dir.

Kızıldeniz Süveyş kanalının açılmasıyla dünyanın en önemli deniz yollarından biri olmuştur.

Baltık Denizi Avrupa anakarasının kuzeyinde Atlas okyanusunun büyük bir körfezidir. Kattegat ve Skagerrak boğazıyla Kuzey denizine açılır. Derinliği azdır. En derin yeri500 m’yi geçmez. Balığı boldur.

Dünyadaki Başlıca Büyük Deniz Ve Okyanuslar

Dünyadaki Başlıca Büyük Deniz Ve Okyanuslar

Tagged under: , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Back to top