Don Kişot Özeti

Don Kişot dünya edebiyatının en ünlü eserlerinden biridir. Aynı adı taşıyan bir İspanyol’un başından geçenleri anlatır. Eserin konusu şudur:

İspanya’nın’ bir kasabasında yaşayan Don Kişot, o zamanlar çok moda olan şövalyelik hikâyelerini, bunların kahramanlık serüvenlerini okudu, kendini de şövalye olmaya lâyık bir kimse gibi gördü ve şövalye olmak üzere, eski bir şövalye gibi giyindi; yanına da Sanşo Pansa adındaki uşağını alarak yola çıktı. Rozinante adını verdiği sıska bir ata binmişti; uşağı da bir eşekle onu izliyordu. Don Kişot bir süre gittikten sonra bir hana rastladı; onun hayalinde burası bir şato, hancı da şatonun sahibiydi. Ondan, kendisine şövalyelik vermesini istedi. Hancı da eğlence olsun diye handakileri avluya topladı, kılıcıyla Don Kişot’un omzuna dokunarak onu şövalye yaptı.

Artık Don Kişot gerçek şövalyelerin maceralı hayatına atılabilirdi. Önce bir tüccar kafilesine meydan okudu, bir güzel dayak yedi; dev sandığı yel değirmenlerine saldırarak perişan oldu; düşman ordusu diye koyun sürülerine hücum etti.

Daha başka çeşitli maceralardan sonra kendi kasabasına döndü ve burada öldü. Eser boş hayaller peşinde koşmanın ne derece yersiz olduğunu anlattığı gibi; karşılık beklemeden iyilik etmenin de yüksek bir fazilet olduğunu anlatır. Eser aynı zamanda o çağın toplum düzenini eleştirir ve çağının tiplerini gözler önüne serer.

* Robinson Crusoe Özeti

33 thoughts on “Don Kişot Özeti”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir