ROBİNSON CRUSOE ÖZETİ

ROBİNSON CRUSOE ÖZETİ

Robinson, York’ta iyi bir ailenin çocuğu olarak doğar. Ana-babası onun hukuk öğrenimi yapmasını isterler. Ama o gemiciliğe meraklıdır. Sonunda Londra’ya giden bir gemiye binerek kaçar. Bir ara İngiltere’yle Afrika kıyıları arasında ticaret yapar. Bu seferlerin birinde korsanlara tutsak olur. İki yıl sonra bir sandalla kaçmayı başarır. Yolda Brezilya’ya giden bir gemi Robinson’u kurtarır. Brezilya’da şeker kamışı tarlaları edinip durumunu düzelten Robinson, çevresindekilere Afrika’nın zenginliklerini anlatır. Çiftçiler bir gemiyle Afrika’dan mal getirmeye heveslenirler. Yola çıkan gemi açık denizde fırtınaya yakalanarak batar. Yalnız Robinson kurtulur ve ıssız bir adaya çıkar.

Buradan kurtulamayacağını düşünerek, kendine bir ev yapar. Hayvanları evcilleştirir. Batan geminin kalıntıları arasından da kendine gerekli olan birçok eşyayı adaya taşır. Böylece silahları da olur. Robinson bu duruma alışmış yaşarken adaya vahşiler çıkar.

Robinson onlarla çarpışır, vahşilerin elinden bir tutsağı kurtarır. Onunla arkadaş olur. Artık yalnız değildir. Bu olay bir cuma günü olduğu için yeni arkadaşına «Cuma» adını takar. Ona kendi dilini öğretir. Birlikte yaşamaya başlarlar. Robinson bu ıssız adada 28 yıl yaşadıktan sonra, adaya çıkan korsanlarla çarpışarak gemilerini ele geçirir. Cuma’yla beraber bu gemiyle denize açılırlar. Yolda bir İngiliz gemisiyle karşılaşarak İngiltere’ye dönerler.

Don Kişot Özeti

 

ROBİNSON CRUSOE

ROBİNSON CRUSOE

Tagged under: , , ,

67 Comments

 1. ceydabeking Cevapla

  bana bu özetin ingilizcesi lazım ama lise 1 seviysi yardımcı olunulursa çok teşşekür ederim

 2. söylemek istemiyor Cevapla

  Saolun öğretmen 100 temel eserden bir kitabı araştırmamızı istedi sayenizde yaptım çok saolun.Allah sizden razı olsun.

 3. ferhat Cevapla

  cok tesekkur ederımm cok ısıme yaradı ama bu kıtabın anafıkrınede ıhtıyacım varr lutfen yardımcı olun

  1. gizem Cevapla

   Bana göre eserin ana fikri insanın ne olursa olsun hayattan kopmaması gerektiğini,elindeki imkanları değerlendirerek yaşama sımsıkı sarılması gerektiğidir.

 4. kardelen Cevapla

  çok solun türkçe ödevim için çok yaradı öretmöen kes,in beğenir yazanın elerina sağlık

 5. gamid Cevapla

  bu daiel defo denilen herif kitapda türkleri aşağılamış oları korkak ,miskin sifetli ,bütperest kibi tasvir etmiş

  1. gizem Cevapla

   benim okuduğum kitaptada övmüş Türkleri…
   Türk sahibini örnek almış.Çok iyi savaşçı olduğumuzdan bahsetmiş.
   Yayın evlerinden de kaynaklanıyo olabilir.

  1. selin Cevapla

   gerizakalılar bir susun be ben sizi tanımıyorum hemen maydonaz olma canım sen den nefret duyuyorum canım bile demek istemiyorum .

 6. ipek Cevapla

  Çok işime yaradı.Bu yazıyı yazana çok teşekkürler.Bu yazı Türkçe dersim için çok gerekliydi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Back to top