DELİ DUMRUL HİKAYESİNİN ÖZETİ

DELİ DUMRUL HİKAYESİNİN ÖZETİ

Deli Dumrul kuru bir çayın üzerine köprü yaptırmış, geçenden 30, geçmeyenden de 40 akça alıyordu. Günün birinde köprüsünün başında oba kuran kalabalığın ağlaştığını duydu. Sebebini sordu. Obalılar al kanatlı Azrail’in bir yiğitin canını aldığını anlattılar. Deli Dumrul bu yaratığın gözünü korkutmaya karar verdi.

Dumrul‘un delidolu sözleri Tanrı’nın canını sıktı. Azrail’i Deli Dumrul’un canını almaya gönderdi. Başlangıçta korkusuzca atıp tutan Deli Dumrul Azrail’in kararlı durumunu görünce yalvarmaya başladı. Tanrı kendi yerine bir başka canı Azrail’e verebilirse Dumrul’u bağışlayacağını  söyledi.

Deli Dumrul önce yaşlı   babasına,   sonra   da   yaşlı anasına yalvardı. İkisi de  oğullarının   yerine  canlarını vermeye yanaşmadılar. Dumrul çaresizlik içinde karısına durumu anlattı. «Ben ölünce evlen, geride kalan iki çocuğumuza iyi bak,» dedi. Karısı buna karşılık;

Ne dersin ne soylarsın

Göz açuban  gördüğüm

Gönül verip sevdiğim

Koç yiğidim şah yiğidim

Karşı yatan kara dağları

Senden sonra ben neylerim

Yaylar (yaylaya çıkar) olsam benim mezarım olsun

Sovuk sovuk suların

İçer olsam benim kanım olsun

AItun akçan harcar olsam benim kefenim olsun

Tavla tavla şahbaz atın

Biner olsam benim tabutum olsun

Senin ol muhannet (korkak) anan baban

Bir canda  ne var ki sana kıyamamışlar

Arş tanık olsun kürsi  tanık olsun

Yer tanık olsun gök  tanık olsun

Kaadir Tanrı tanık olsun

Benim canım senin canına kurban olsun diyerek Deli Dumrul‘un yerine canını vereceğini söyledi. Deli Dumrul buna razı olmadı.

Alır isen  ikimizin canını bile algı!

Kör isen ikimizin canını bile kogıl

Keremi çok Kaadir Tanrı diye yakardı. Tanrı  ikisinin canını bağışladı. Deli Dumrul‘la karısının ömürlerini uzattı. Deli  Dumrul İçin canlarına kıyamayan ana-babasına da kızmıştı. Azrail onların canını aldı.

Deli Dumrul Hikayesinin Özeti
Deli Dumrul Hikayesinin Özeti

 

6 thoughts on “DELİ DUMRUL HİKAYESİNİN ÖZETİ”

    1. mal insan zaten bu uydurma bişey film farklı dede korkut hikayesi bu o film sadece adını verdiği bi karakter bilgimle döverim seni

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir