Ceviz

Ceviz 

Cevizgiller familyasından bir ağaç ve meyvesi. Uzun ömürlü bir ağaçtır. Kerestesi değerlidir, çok beğenilir. Cevizin anayurdu Orta Asya ile Hazar denizi çevresidir. Bugün dünyanın her yerinde yetiş­mektedir.

Ceviz ağaçlarının boyu 20-25 m’ye kadar ulaşır. Cevizin meyvesinin yenecek bölümü katı bir kabu­ğun içindedir. Bu kabuk da kaim, yeşil bir kabukla kaplıdır. Ceviz ağacı hem meyvesi hem kerestesi için yetiştirilir.

Cevizin Faydaları

Cevizdeki yüksek orandaki omega-3 yağ asitleri kalp hastalıklarını, diyabeti, inmeyi, yüksek kan basıncını ve klinik depresyonu azaltıyor. Ceviz tüketimi kandaki kolesterol seviyesini düşürüyor ve de kalp atışlarında düzensizliği önlüyor.

Cevizdeki fitosteroller, kalın bağırsak, göğüs ve prostat kanseri gibi kanser türlerinden korunma sağlar, bağışıklık sistemini güçlendirir.
Ceviz, damarlarda daha az pıhtılaşma özelliği olan kan tipinin üretimine ve iyi kolesterol oranının kötü kolesterol oranına göre artmasına yardım eder, kolesterolün damarları tıkama aşamasında önemli bir adım olan şişme ve kızarıklığı azaltabiliyor.

Ceviz

Ceviz

kaynak:http://noktavirgul.com/saglik/cevizin-faydalari-yararlari-nelerdir.html

Tagged under: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Back to top