USB Bozuldu, USB Takınca Görünmüyor

Merhaba geçenlerde flash belleğim bozuldu:) Birçok internet sitesini ve forum sitesini ziyaret ederek usbmi çöpe atmadan önce belki kurtarabilirim diye düşündüm ve sonunda başardım. Umarım yazım size de faydası olur.

Öncelikle usbniz mi bozuk yoksa bilgisayarınızın usbyi taktığınız portlar mı bozuk buna karar vermek gerekiyor. Usb, Mouse, harici hard disk vb. birkaç ürünü taktınız ve sorunun bilgisayardan kaynaklandığını fark ettiniz. Bunun için deneyebileceğimiz yollar:

  1. Bios Ayarları: Öncelikle uyaralım bios ayarlarıyla oynamak tehlikelidir. Ana kartı bile kaybetme riski var. Bu yüzden sadece bios ayarlarına girip usb portlar disablemı kontrol edin. Disable ise enable olarak değiştirip herhangi bir yazılım yüklemeyin.
  2. Regedit Ayarları: Bazen kullandığımız bazı yazılımlar bu tür hatalara yol açabiliyor. Regedit ayarlarını değiştirebiliyor. Ayarları düzeltmek ise çok basit.

*Başlat / Çalıştır / Regedit ‘i çalıştırın, (klavyede Windows işareti ile r tuşu da olur)

Aşağıdaki kayıt defteri anahtarını bulun:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\UsbStor’u sağ tıklayıp Değiştir deyin.

Buradaki değer verisini 3, Tabanı 16 olarak işaretleyin.

2.AŞAMA

1) Bilgisayarım/C/Windows/System32/Driverstore/Filerepository/usbstor.inf klasörünü tıklayın. Usbstor.inf klasöründen iki adet var ancak bu klasörlerin sonlarında karışık harfler yazılar var hangisi en güncelse tarihe göre onu bulun ve klasörü açın.

2) Buradaki usbstor.inf ile usbstor.pnf dosyasını Bilgisayarım/C/Windows/inf klasörüne kopyalayın.

3.AŞAMA

1) Kopyalama yaptıktan sonra, bilgisayarı kapatın 10-15 saniye fişe takılı olmasın.Mouse ya da sorunlu usb yi de çıkarın.10-15 sn sonra tekrar takın ve Pc’yi başlatın.

Sorununuz donanımsal olarak bir probleminiz yoksa çözülecektir.

3. Sürücü harfi ve yolu değiştir: Denenebilecek başka bir yöntemde harf atama/değiştirme yöntemidir. Bunun için Bilgisayar>sağ tık>Yönet>açılan pencereden depolama başlığı altında disk yönetimini tıklayıp sağ taraftan usbnizin göründüğü kısma sağ tıklayıp Sürücü harfi ve yolu değiştir diyoruz. Açılan pencereden değiştir tıklayıp istediğimiz bir harfi atayıp (mesela k harfi) tamam diyoruz.

Sürücü Harfi Yolu Değiştir
Sürücü Harfi Yolu Değiştir

Sorun Usb Kaynaklıysa

Sorun usb kaynaklıysa arkadaşlar en önce virüs taraması yapalım. Virüsler sistemde usbyi bilgisayarın görememesine yol açabiliyor. Denenebilecek birkaç yöntemse şöyle

  1. Bilgisayar>sağ tık>Yönet>açılan pencereden depolama başlığı altında disk yönetimini tıklayıp sağ taraftan usbniz görünüyorsa eğer sağ tıklayıp biçimlendir diyoruz.
  2. Buradan HP Drive Key Boot Utilit’ i çekin: http://h20000.www2.hp.com/bizsupport/TechSupport/SoftwareDescription.jsp?lang=en&cc=us&swItem=MTX-UNITY-I23839&jumpid=reg_R1002_USEN
  3. Programı açtıktan sonra tamir etmek istediğiniz flash diski seçin (tabiki usb belleğiniz takılı iken)
  4. Formatlamak istediğiniz dosya sistemini seçip (NTFS – FAT32 – FAT) Quick Format ı işaretleyip format atın.
  5. HP bu ürününü sadece gp flash bellekler için tasarlasada birçok flash bellekte işe yaramaktadır.

3. HP USB Disk Storage Format Tool: Buradan ( http://en.kioskea.net/download/download-127-hp-usb-disk-storage-format-tool ) HP USB Disk Storage Format Tool programını indirip bilgisayarımıza kuralım. Programla flash belleğimizi biçimlendirebiliriz.

2 thoughts on “USB Bozuldu, USB Takınca Görünmüyor”

  1. içindeki sektörler bozuluyor bilgisayar goruyor ama içine disk yerleştirin diyor ozaman bişey yapamıyorsun obayt gosteriyo iksbiye yedi yükle sonra biçimlendir yap işi bitiyor sektörlerde siliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir