Bilecik, Bilecik İli ve İlçeleri Hakkında Bilgi

Bilecik, marmara bölgemizde bir ilimizdir. Kuzeyinde Sakarya, doğusunda Bolu ve Eskişehir, güneyinde Kütahya, batısında Bursa illeri vardır. Yüzölçümü 4 307 km2, nüfusu 225 381 (2010). İl merkezinin yüzölçümü 844 km2, belediye sınırlan içindeki nüfusu 145 126. İl toprakları verimlidir. Tahıl, meyve ve sebze yetiştirilir, hayvancılık, ipekçilik, bağcılık kerestecilik yapılır.

Başlıca akarsuyu Sakarya ve kollarıdır. Karasu vadisi meyve bahçeleriyle kaplıdır. Beylerce üzümü çevrede ün yapmıştır. Eskiden önemli bir ipekçilik merkeziydi. Bugün de ipekböceği yetiştirilir. Bilecik’te bir ipek fabrikası, bir şarap yapımevi, bir de tuğla fabrikası vardır. İstanbul – Ankara demiryolu üzerindeki Bilecik istasyonu, şehre 5 km uzaklıktadır. Osman Gazi, Orhan Gazi camileriyle, Şeyh Edebali türbesi Osmanlılardan kalan ilk eserlerdir.
Bizans döneminde, şehrin bugünkü yerinde Belekoma kalesi vardı. Bu kale 1299’da Osman Bey tarafından alındı. Osmanlı imparatorluğunun temeli bu topraklarda atıldı. Okumaya devam et Bilecik, Bilecik İli ve İlçeleri Hakkında Bilgi