İskandinav Mitolojisi

Çoktanrılı  ve doğaüstü yaratıklı çağın şiirlerinden ve öykülerinden kuruludur. Öteki mitolojilerde olduğu gibi başka halkların efsanelerinin büyük etkisi göze çarpar. Hıristiyanlıktan geldiği kadar eski Yunan’ın ve Orta Doğunun (Mezopotamya ve Anadolu) mitolojilerinden etkilenmiş yığınla öğe vardır. Sayısız tanrı arasında Odin büyünün ve şiirin tanrısıydı.

Ateş dünyasıyla yeraltı dünyasının arasında, yani yakıcı sıcaklarda buz gibi soğuklar arasında birçok canavar belirince Odin iki kardeşiyle bir olup canavarları Öldürdü ve onların vücutlarından görünen dünyayı yarattı. Dünya üzerindeki iki ağaçtan da ilk insan çiftini yaptı. Devlerden korunmak için büyük bir kale kuruldu; bunun çevresi suyla çevriliydi. Denizlerin ötesinde devler vardı. Ayrıca birtakım cüceler, yılanlar da tanrıların düşmanıydı.

Kalede tanrılar düzenli bir hayat yaşarlardı; ama, aralarında çıkan bir çatışma cücelerin, yılanların ve devlerin kaleye saldırmasına sebep olacaktı. O zaman güneş kararacak, dünya batacaktı. Bununla birlikte ileride tanrılar geri dönecekler ve ekilip biçilmediği halde olgun yemişlerle bezenmiş tarlaların yayıldığı bir dünya bulacaklar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir