Deve Hakkında Bilgi

Deve

Kurak iklimde yük taşımakta kullanılan bir hayvandır. Sırtında hörgüç adı verilen bir çıkıntı vardır. Kendini çöl hayatının gereklerine çok iyi uydurmuştur. Uzun süre açlığa, susuzluğa, yorgunluğa dayanır. Deve kinci bir hayvandır. Kendine kötülük edeni hiç unutmaz. Aynı zamanda inatçıdır da. Yurdumuzun güney ve batı illerinde çok sayıda deve vardır. Soğuğa alışmışlardır.

Deve geviş getiren memeli hayvanlardandır. Ayaklarında iki parmak bulunur. Tabanları geniş ve yumuşaktır, bu yüzden çöllerde kuma batmadan yürüyebilirler. Burun delikleri de isteğe göre açılıp kapanabildiğinden deve şiddetli kum fırtınalarından çok rahatsız olmaz. Deliklerini kapayıp kumların burnuna kaçmasını önler.

İki çeşit deve vardır. Bunlardan biri tek hörgüçlü olur. Buna hecin devesi denir. Afrika’da bulunur. Çok iyi koşucudur. Öteki iki hörgüçlüdür. Asya’da rastlanır. Vücudu daha tüylüdür.

HÖRGÜCÜN GÖREVİ

Devenin sırtındaki hörgüç bir yağ deposudur. Hayvan bir şey yemediği zaman oradaki yağları yakarak beslenebilir. Zaten hörgüç böyle bir durumda yavaş yavaş küçülür. Devenin midesinde birtakım boşluklarda su birikir. Hayvan susuzluğa buradaki suları kullanarak dayanır.

Deve

Deve

Tagged under: , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Back to top