ÇİNİCİLİK

ÇİNİCİLİK

Bir güzel sanat koludur. Porselen ve kaolinin özel bir şekilde pişirilmesiyle elde edilen seramik ve fayans işlerine çini denir. Çini dediğimiz porselen ve fayans işleri Çin’de çok gelişmiş olduğundan ve ilk defa Çin’den geldiğinden, bunlara «Çin işi» anlamında «çini» denmiştir.

Çini işleri Selçuklular ve Osmanlılar çağında Türkiye’de çok gelişmiş, bu alanda eşsiz sanat eserleri yaratılmıştır. Çini işleri daha çok cami ve türbeleri süslemekte kullanılır, saraylar çini işleriyle süslenirdi.

Türkiye’de Çinicilik

Türkiye’de çinicilik başlıca Selçuklular ve Osmanlılar olarak ikiye ayrılabilir. Asıl gelişme Osmanlılar çağında olmuş, çinicilik sanatı XVI. yüzyılda en yüksek derecesine çıkmıştır. İznik çini atölyeleri zamanın en başarılı çinilerini yapar, bunlar başkent İstanbul’a gönderilirdi.  XVI.  yüzyılda  Sultanahmet camisi ve Topkapı sarayının bazı bölümleri zengin çinilerle süslendi. Sultanahmet camisi bugün de çok güzel mavi çinileri dolayasıyla Avrupalılarca Mavi Cami diye anılır. XVIII. yüzyıldan başlayarak Türk çiniciliği gerilemeye başladı. İznik’teki çini atölyeleri birer birer kapandılar. Buradaki ustalar İstanbul’a getirildi, İstanbul’da çini yapım çalışmaları sürdürüldü.

Daha sonraları Kütahya’da da çini atölyeleri kuruldu. Kütahya’daki çinicilik zamanla gelişti. Kütahya, cumhuriyet döneminde Türk çiniciliğinin merkezi durumuna geldi.

Çinicilik

Çinicilik

Tagged under: , , , , , ,

8 Comments

  1. nisanur uzçakar Cevapla

    başka bişey yani bilgi yokmu yaa çok kısave öz yazilmiş atiyorum performans ödevi nasil yapcaz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Back to top