Bangladeş

Bangladeş

Bangladeş, eski Doğu Pakistan topraklarında kurulmuş cumhuriyet. Bangladeş, tamamen Hindistan topraklarıyla sınırlıdır, Güney sınırı Bengal körfezidir. Güneydoğuda da Birmanya ile komşudur. Yüzölçümü 144 000 km2, nüfusu 156 050 883, başkenti 12 000 000 nüfuslu Dakka‘dır. Diğer önemli şehirleri Cihittagong  (6 600 000) ve Khulna’dır (1 400 689).

Nüfusun büyük bir çoğunluğu Müslüman, resmi dini İslam‘dır. Bengalce resmi dilidir. Ülke doğal gaz, işlenebilir toprak arazi, kereste, kömür gibi doğal kaynaklara sahiptir. toplam nüfus: %43.1’i okur yazardır. Bu oran oldukça düşüktür. Bangladeş’te seçimler 5 yılda bir yapılır. Hukuk sistemi ise İngilizlerden temel alınarak oluşturulmuştur.

Bangladeş, düz, engebesiz bir ülkedir. Ganj ve Brahmaputra nehirleri Bangladeş’te birbirlerine karışır ve denize dökülür. İklim genellikle sıcaktır. Ülke ekonomisitarım, ormancılık, balıkçılığa dayanır. En çok pirinç, şeker kamışı, buğday, jüt (çok ince lifli bir bitki. Tekstilde ucuz ve ince lifli olmasından dolayı çok kullanılır) elde edilir.

Bangladeş 1971 yılına kadar Pakistan’ın doğu bölümünü meydana getiriyor ve Doğu Pakistan diye anılıyordu. 1970 yılının kasım ayında doğu Pakistan’ın güney kesimi denizin kabarması sonucu su altında kaldı; 220 000 kişi öldü, 350 000 ev yıkıldı. Aralık ayında yapılan seçimde Avamî partisi çoğunluğu alınca, Doğu Pakistan için daha büyük bir bağımsızlık istedi. Batı Pakistan bunu kabul etmeyince 1971’de iç savaş çıktı; aynı yılın aralık ayında savaş bitti ve Bangladeş‘in bağımsızlığı tanındı, Bangladeş Cumhuriyeti kuruldu.

Bangladeş

Bangladeş

Tagged under: , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Back to top