Av

Av

İlk çağlarda insanlar yiyeceklerini hayvanları avlayarak sağlarlardı. Yaşamalarını sağlayan bu yolu hayvanlardan öğrenmişlerdi.

Av, günümüzde bir açık hava sporudur. Ama hayvanlar öldürüldüğü için çok kimse avı spor saymaz ve ondan hoşlanmaz. Gerçekten de eğlenmek için durup dururken hayvan öldürmek iyi bir şey değildir. Bunun için de insanlar avlanmayı bazı kurallara bağlamışlar, onu yararlı bir spor haline getirmeye çalışmışlardır.

BAZI AV KUŞLARI 

Eti lezzetli olduğu için avlanan başlıca av kuşları şunlardır:

Bıldırcın — Eti lezzetli, küçük, güzel bir kuştur. Türkiye’nin her yerinde bulunur.

Keklik — Türkiye’de üç çeşidi vardır: Çil keklik, Kırmızı keklik ve Kır kekliği. Keklik en çok dağlık ve kayalık yerlerde bulunur. Seke seke yürür.

Çulluk — Uzun bacaklı bir av kuşudur. Yurdumuzda çok bulunur. Tüyleri külrengidir; hızlı uçar. Kaçarken avcıyı şaşırtmak için zig zaglar yapar.

Sülün — Ova ve kırlarda görülen güzel biçimli bir kuştur. Eti lezzetlidir. Türkiye’de çok bulunur.

Yaban Ördeği — Çeşitleri bol olan bir av kuşudur. Bildiğimiz evcil ördeğe benzer. Başlıca çeşitleri Yeşilbaş, Bozördek, Yazördeği ve Patka adlarını alır. Yaban kazı — Bu da kazın bir türüdür. Eti yenir.

GüvercinAv güvercini, şehirde gördüklerimizden ayrıdır. Bunların eti lezzetlidir. Tahtalı, Kaya Güvercini, Mavi Güvercin gibi çeşitleri vardır.

BAZI AV HAYVANLARI

Tavşan — Eti ve tüyü aranan bir av hayvanıdır. Türkiye’nin her yerinde pek çok bulunur. Sonbahar başından kış ortasına kadar avlanır. Tavşanın her ülkede çeşitleri vardır.

Geyik — Batı Anadolu’da çok bulunur. Ama avlanması kısıtlanmıştır.

Dağ Koyunu — Dağlık yerlerde yaşayan bir yaban koyunudur. Gözleri keskin ve çevik olduğu için güçlükle avlanır.

Dağ Keçisi — Bu da yaban keçisidir. Koyu boz renkte olur.

Av

Av

Tagged under: , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Back to top