Albert Einstein Kimdir, Hayatı?

ALBERT EİNSTEİN Çağımızın büyük fizik bilginidir. Almanya’nın Ulm şehrinde doğdu. Musevi asıllı küçük bir sanayicinin oğluydu. Matematiğe, özellikle geometriye büyük bir ilgi duyuyordu. 15 yaşında ailesiyle birlikte İtalya’ya göç etti. 1 yıl sonra ailesi onu öğrenim için İsviçre’ye gönderdi. 1900 yılında Zürih Mühendislik Okulu’nu bitirdi.

Bu arada İsviçre uyruğuna geçmişti. Bern’de Federal İhtira Beratı dairesinde memurluğa başladı. Burada fizik alanındaki çalışmalarına zaman buluyordu. 1921 yılında Nobel Fizik Ödülünü aldı.

Daha önce, 1916 yılında Berlin’de Genel Görecelik Kuramını açıklamıştı. Bundan sonra da aralıksız çalışmalarını sürdürdü. Elektromanyetik alanın açıklanması ve görecelik kuramı kapsamı içine alınması için çaba harcıyordu. Bu çalışmasını bitiremeden öldü.

1909 yılından 1913’e kadar Zürih Üniversitesi’nde, 1913’den 1914’e kadar da Berlin Üniversitesi’nde fizik dersleri verdi. Bu arada Alman uyruğuna da geçmişti. 1933 yılında konferanslar vermek için İngiltere’ye oradan da Amerika Birleşik Devletleri’ne gitti. Bu sırada Almanya’nın başında Naziler vardı. Einstein Yahudi olduğu için yokluğunda bütün mallarına el koydular. Böylece işinden ve Alman uyruğundan çıkarılmış oldu.

Bu olaydan sonra Amerika’daki Princeton Üniversitesi’nin matematik bölümü başkanlığını kabul etti. 1940 yılında da Amerika Birleşik Devletleri uyruğuna geçti, ölümüne kadar Amerika’da çalıştı.

Paraya önem vermeyen, yalnız bilimsel araştırmalara yönelmiş bir insandı. Dinlenmek için müzikle uğraşır; keman çalardı. 1952 yılında İsrail Devleti’nin cumhurbaşkanı olması için yapılan teklifi kabul etmedi. Bilimsel çalışmalarına daha çok bağlıydı.

Tagged under: , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Back to top