Ahmet Mithat Efendi

AHMET MİTHAT EFENDİ

(1844-1912)

AHMET MİTHAT EFENDİ tanzimat devri yazarlarındandır. İstanbul’da doğdu. Çocukluğunda dükkanlarda çıraklık yaptı. Sonra bir süre okuma imkânı buldu. Memurluğa girdi. Ünlü devlet adamı Mithat Paşa, kendisini korudu. Bir ara Rodos adasına sürüldü. Sürgünden dönüşünde gazeteciliğe koyuldu. Hem «Tercüman-ı Hakikat» adlı bir gazete çıkarıyor, hem de önemli devlet görevlerinde çalışıyordu. 1889’da büyük bir Avrupa gezisi yaptı. 1908’den sonra o zamanki adı «Darülfünun» olan üniversitede ders okuttu. 1912’de İstanbul’da öldü. Mezarı Fatih camimin yanındadır.

Ahmet Mithat Efendi, tam bir halk yazarıdır. Yazarın Türk toplumuna en büyük yararı, okuma zevkini, alışkanlığını geniş halk yığınlarına yayması olmuştur. Herkes kolayca anlasın diye eserlerini çağdaşı olan öteki yazarlar gibi ağır bir dille değil duru, anlaşılır, halkın hoşuna giden bir dille yazmıştır. Bu yazarımızın bir özelliği de, bütün eserlerinde okuyucuya bilgi, öğüt vermeyi amaç edinmesidir. Romanlarında, hikâyelerinde bile bunu yapmıştır. Eserlerinde bildiklerini, öğrendiklerini halka anlatmaya çalışırdı. Yine de zaman zaman hayal gücünün zenginliğiyle felsefe yapmaktan kendini alamamıştır.

Ahmet   Mithat   Efendi’nin; romanhikaye türlerinden başka, tarih, coğrafya, çeşitli bilimler, gezi notları alanında, yayınlanmış, 200 den fazla kitabı vardır. Bunlardan en önemlileri şunlardır:

Tarih – Coğrafya alanında: Kâinat; Üss-i İnkılap.

Çeşitli konularda: Hace-i Evvel; Tarih-i Edebiyat; Zübdetül Hakaik; Ben Neyim; Müdafaa; Kırkaribar’la Dağarcık serileri.

Roman, hikâye : Hasan Mellah; Hüseyin Fellah; Süleyman Muslî; Felatun Beyle Rakım Efendi; Paris’te bir Türk; Henüz On Yedi Yaşında; Dürdane Hanım; Yeryüzünde Bir Melek; Gürcü Kızı; Demir Bey; Jön Türk; Obur; Yeniçeriler; Esrar-ı Cinayet; Gönüllü

Ahmet Mithat Efendi

Ahmet Mithat Efendi

Tagged under: , , , ,

1 Yorum

  1. özlem Cevapla

    türk edebiyatına buyuk katkılarda bulunan bı yazarımızdır.yazdıkları ile hala hatırlanıyor.paylaşım için teş…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Back to top