ÇOCUK ESİRGEME KURUMU

ÇOCUK ESİRGEME KURUMU

Çocuk  Esirgeme  Kurumu,  Kurtuluş Savaşı sırasında cepheye giden babalarla, savaş alanlarına cephane ve yiyecek taşıyan anaların, geride bıraktıkları çocuklarını korumak amacıyla, büyük önder Atatürk tarafından kurulmuştur. 30 haziran 1921 yılında kurulan Çocuk Esirgeme Kurumu’nun o zamanki adı Himaye-i Etfal Cemiyeti’ydi. 1934 yılında ismi Çocuk Esirgeme Kurumu olarak değiştirildi.

1961 anayasasının 35. maddesi, sosyal adalet ilkeleri içinde yoksul çocukların korunmasını devletin görevleri arasına koymuştur. Çocuk Esirgeme Kurumu da bu boşluğu doldurmak amacıyla çabalayan, devlete yardımcı bir kuruluştur.

ÇOCUK VE RESİM

Resim çocuklar için bambaşka bir anlam taşır. Örneğin, çocuk için kâğıdın başı, sonu yoktur; bundan dolayı resmi ters yapabilir. Önceleri renkleri gelişi güzel kullanır, vapurun dumanını yeşil yaptığı gibi; sonraları bunu görür, düzeltir. Bir de biçimleri teker teker, parça parça düşünür ve öyle çizer; kolları başının yanından çıkmış adam resmi yapmasının nedeni budur.

23 NİSAN ÇOCUK BAYRAMI

23 Nisan günü ve o günle başlayan hafta çocuk bayramı ve haftası olarak kabul edilmiştir. O gün Millet Meclisimizin (1920) açılış günüdür. Ayrıca 1956 yılında Birleşmiş Milletler ekim ayının ilk haftasını «.Dünya Çocuk Haftası olarak kabul etmiştir.

Çocuk Esirgeme Kurumu

Çocuk Esirgeme Kurumu

Tagged under: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Back to top