Buzullar

Buzullar

Karalar üzerindeki kalın buz tabakalarına ve buz nehirlerine buzul denir. Buzullar kuzey ve güney kutup çemberlerinin içindeki bölgelerde meydana geldiği gibi, yüksek dağlarda da meydana gelir. Avrupa’da Alp dağlarında, Amerika’da Kanada ve Alaska’daki yüksek dağlarda da buzullar vardır.

Türkiye’deki dağlarda da buzul vardır. En önemlileri Hakkâri yakınındaki Cilo dağı (4170 m), İç Anadolu’da Erciyas (3 916 m), Doğu Anadolu’da Ağrı ve Süphan dağlarındaki buzullardır. Cilo’daki buzulların en önemlisi Suppa Durak ve Reşko’dur. Bu buzulların uzunluğu 2-5 km’dir. Genişliği yerine göre birkaç yüz metreyi bulur. Erciyes’taki buzullar daha küçüktür.

En büyük buz örtüsü (ya da iç buzul) Antartika’dadır. Burada buzullar 5 000 000 km2lik bir alanı kaplar. Grönland’daki buzulların yüzölçümü de 2 000 000 km2’yi bulur.

Buzullar Neden Eriyor?

Buzulların erimesinin nedeni küresel ısınmadır. İklim değişikliklerinin, aşırı sıcakların, aşırı soğukların, sellerin, kasırgaların, aşırı yağışların vb. temelinde de küresel ısınma yatmaktadır.
Atmosferin alt tabakası olan troposferde, sıcaklık birikiminin oluşmasına sera efekti denir. Bazı gazların troposferde yoğun birikmesi, sera efektine yol açar. Sera gazları da denilen bu gazlar, kısa dalga güneş ışınlarının geçmesini engellemiyorlar, ama bunlar dünyanın yüzeyini ısıttıktan sonra, daha uzun dalgalı ışıklar olarak geri yansırken, bu kez bu ışınlar su buharı ve karbondioksit gazları tarafından emiliyor, yeniden yansıtılıyor ve böylece atmosferde sıcaklık artıyor. Atmosferde sıcaklığın artması, yerkürede de sıcaklığın artmasına yol açıyor. Sera gazları; karbondioksit, ozon, metan, azotoksit, kloroflorokarbon ve su buharıdır.
Sera gazlarının oluşmasının temelinde fosil (petrol, kömür, doğal gaz) yakıtların kullanımı yatmaktadır.

Buzullar

Buzullar

Tagged under: , , , , , ,

1 Yorum

  1. admin Cevapla

    buzullar eriyince anlaşmaya taraf olmayan abd napacak. dünya sular içinde kalınca bakalım uzaya mı çıkacaklar?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Back to top